Lída Horká - programy pro děti
Lída Horká – programy pro děti
↑ Nahoru

Něco málo k našim táborům

 Fotogalerie minulých táborů naleznete zde: https://taborliankamario.rajce.idnes.cz

Dětské tábory pořádám s partou moc príma lidí už skoro 30 let. Začínala jsem pod vedením mého taťky Mariana Kučery (dal mi opravdu pevný a troufnu si říct dobrý základ s tím správným zapálením. „Díky tati!“), postupem času mi to táta předal a teď ten odkaz hrdě nesu dál. Dlouhá léta jsme tábořili na základně ve Svratouchu, kterou táta postavil s pomocí svých kamarádů a rodiny, ale jak čas šel, táta šel do důchodu a toto místo jsme museli opustit.

Neznamenalo to, že bychom ale tábory přestali dělat. Jen jsme s tátou změnili místo a našli základnu, kde je nám i dětem dobře. A tak od roku 2015 jezdíme na základnu DOMINO v Březinách kousek od Skutče.

Děti rostou a stávají se z nich instruktoři a pak vedoucí, někdy zkončí školu nastoupí do práce a už s námi nemůžou jezdit, nebo je život odvane na jinou cestu a odchází. Všichni, ale jsou a byli skvělí a v dětech zanechali neuvěřitelné vzpomínky.

Děti spí v chatkách po 7 až 10 a nebo v Tee-pee. Kuchyň je výborná, kuchaři ve svém volnu jedou vařit pro děti a musím uznat, že výborně. Dětem se vyváří samé dobroty, i na sladká jídla dojde-jako jsou bavorské vdolky a buchtičky se šodó, nechybí ani pizza, kterou si děti vyžádaly dvakrát.

Máme 5 oddílů, od nejmladších dětí 6-7 let, kde s dětmi spíme v chatkách, aby v noci neměli strach a mohli jsme je naučit jak s kufrem, s věcmi a jak zvládat základní návyky táborníka. Musím říct, že to děti i personál zvládají velmi dobře. Další oddíly jsou namíchané od 8 let do 15. Ti už jsou víc samostatní a prožívají dobrodružné hry přiměřeně k jejich věku. Vedoucí i instruktoři většinou vzejdou z dětí, které s námi jezdí. Každý oddíl má vedoucího a dva instruktory.

Přes rok se připravujeme na tábor, vymýšlíme hry a jezdíme na víkendové tábory.

Chtěla bych tady celý personál pochválit, že mají perfektní přístup k dětem a neutuchající nadšení. Zdravotnice se nestačí otáčet, přece jen je nás hodně a ráno i večer je potřeba léky a čistota, nedílnou součástí je i vyslechnout a pohladit ty nejmenší, kterým se samozřejmě zasteskne a nejlepší je to u zdravotnice.

Nedílnou součástí je M tým, který připravuje hry a vše okolo her má na starost. Díky nim to má dynamiku a spád.

Během tábora děláme minimálně 3 ohně, kde se zpívá a vypráví, nechybí noční hry a lezení po skalách.

Cílem tábora je nastavit přátelské soužití malých a velkých dětí, pomáhat si, zapomenout na techniku a více naslouchat přírodě.

Tábor je podporován městem